Projektowanie CAD - konstrukcje spawane

Tworzenie konstrukcji spawanych w programie ZW3D jest bardzo proste i wygodne, tym bardziej, że profile możemy umieszczać na krawędziach brył, szkicach płaskich i szkicach 3D, w zależności od potrzeb. System ZW3D w module Standard oraz wyższych zawiera pakiet narzędzi niezbędny do budowania konstrukcji spawanych. 

 

Konstrukcje spawane ZW3D CAD

Rysunek 1: Szkielet hali wykonany w ZW3D

 

Dodatkowym atutem jest bogata biblioteka gotowych profili, którą możemy rozbudowywać o własne kształty i wymiary. Już podczas wstawiania profili do naszego projektu, możemy wybrać jeden z kilku sposobów automatycznego przycinania, albo zrobić to ręcznie na późniejszym etapie projektu 3D.

Konstrukcje spawane program cad zw3dRysunek 2: Biblioteka członów konstrukcyjnych


Wśród tych narzędzi znajdziemy również operacje do tworzenia wsporników i zaślepek do rur. Wsporniki możemy dodawać w zasadzie w dowolnie wybranym miejscu narożnika ramy, oraz wybrać jeden z dwóch w pełni definiowalnych kształtów. Zaślepki można za to umieszczać zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz rur.

 

konstrukcje spawane wspornik i zaślepka ZW3DRysunek 3: Wspornik i zaślepka


Nieodłącznym elementem konstrukcji spawanych są oczywiście spoiny. W programie ZW3D możemy umieszczać spoiny na modelach 3D oraz w dokumentacji 2D. Spoiny umieszczone na modelach bryłowych można również odczytywać w dokumentacji technicznej i automatycznie na nią nanosić.

konstrukcje spawane spoiny na modelu 3D i w dokumentacji 2D


Rysunek 4: Spoiny na modelu 3D i w dokumentacji 2D.


Znajdziemy tu również tabelę z wyszczególnieniem używanych członów konstrukcyjnych i pozostałych elementów. Elementy można segregować według kilku kryteriów: długości, masy, materiału i rodzaju przekroju. Tabela członów konstrukcyjnych dostępna jest zarówno z poziomu części, jak i dokumentacji technicznej.

konstrukcje spawane tabela członów konstrukcyjnych


Rysunek 5: Tabela członów konstrukcyjnych