Meblarstwo - wytłoczenie motywu ozdobnego w programie ZW3D

Wytłaczanie obrazu to jedna z użytecznych i często wykorzystywanych funkcji programu CAD. Funkcja ta może znaleźć zastosowanie w procesie projektowania CAD mebli i dekoracji drewnianych.

W programie ZW3D można projektować nie tylko meble o prostych, minimalistycznych formach, lecz również elementy bogato zdobione. Istnieje kilka sposobów zamodelowania elementów o złożonych kształtach, które mogą stanowić część mebla lub element dekoracyjny. Podczas modelowania złożonych kształtów projektant CAD może posłużyć się operacją wyciągnięcia importowanego szkicu, dzięki czemu uzyskuje m.in. kształty faliste, krzywe zaokrąglone.

Inną metodą uzyskania prezycyjnego wzoru ornamentu jest opcja Wytłoczenie obrazu na ścianie.
To nieco inny sposób otrzymania efektu zbliżonego do tego, który uzyskamy w wyniku operacji wyciągnięcia importowanego szkicu. Opcja wytłaczania obrazu da nam możliwość tworzenia bardziej zaokrąglonych kształtów i w porównaniu do importu szkicu – nie ma konieczności naprawy importowanego obrazka, aby go później prawidłowo wytłoczyć. W opcjach wytłaczania mamy do wyboru wytłaczanie wklęsłe i wypukłe oraz zmianę rozdzielczości i wielkości odwzorowywanego kształtu.

Jako inspirację do tworzenia wytłoczeń możemy wykorzystać motywy roślinne, ludowe lub egzotyczne w zależności od naszej fantazji lub potrzeb. Wystarczy, że wybierzemy odpowiedni motyw z ogólnie dostępnych wzorów lub zaprojektujemy własny szkic, a następnie wstawimy go do programu ZW3D CAD/CAM.

Poniżej pokazujemy przykłady wytłoczenia ornamentu - wytłoczenie wklęsłe (z lewej) i wypukłe (z prawej) elementu ozdobnego. Zamodelowane motywy roślinne będzie można w łatwy i ekonomiczny sposób frezować w drewnie. 

Zintegrowany system CAD/CAM ZW3D pozwala zaprogramować maszyny frezujące tak, aby odwzorowane motywy były maksymalnie zbliżone do pierwowzoru. Oto efekty opracowania procesu wytwarzania CAM ZW3D:

 

wytłoczenie obrazu ZW3D projektowanie dekoracji drewnianych wytłoczenie obrazu ZW3D motyw roślinny rama drewniana

 

Jak widać charakterystyka wytłoczenia nieco różni się od ornamentu uzyskanego poprzez wykorzystanie opcji wyciągnięcia importowanego obrazu ze szkicu.
Obie opcje można wykorzystać do projektowania skomplikowanych wzorów, a ich wybór zależy od efektów, jakie chcemy uzyskać. Dzięki funkcji wytłoczenia obrazu mamy możliwość odwzorowania wielu skomplikowanych motywów i wzorów np. z obrazków lub gotowych szkiców zapisanych w popularnych formatach: JPG, PNG, GIF i innych.

Inne przykłady zastosowania opcji wytłoczenia obrazu w ZW3D przedstawiamy poniżej:

 Program cad wytłoczenie obrazu motyw folk  Wytłoczenie obrazu ZW3D kogutki

 

 Jeśli chcą Państwo przetestosować program ZW3D CAD/CAM, prosimy o wypełnienie fomularza na górze strony. Program ZW3D w wersji PROFESIONAL dostępny gratis przez miesiąc. 

Oferujemy pełne wsparcie techniczne, pakiet filmów instruktażowych dostępny na kanale Youtube i bezpłatny samouczek "Szybki start".